Ще ми бъде много интересно а и не само на мен предполагам ако може да хвърлиш малко светлина по въпроса. Примерно за плюсовете и минусите на изходните трафове. Когато са премахнати трябва ли нещо да се промени по стъпалата . Прави ли се нещо ако ще се ползва като убикновен усилвател Твоите колони говорителите им директно на изходния траф ли са вързани или има нещо друго между тях. Изобщо всякаква информация ще е добре дошла защото никъде в нета не можах да открия информация по този въпрос.
Изходния трансформатор се използва за съгласуване на товара. Осигурява симетричен изход.
Идеята е ЕМС 1511 да може да работи както с дълги фидерни линии, така и с озвучителни тела.
Изходния трансформатор осигурява симетричен изход, т.е. липсва заземения изход (единият край на линията се свързва към корпус на усилвателя, маса), както при повечето усилватели. Ако се използват симетричните входове и изходи на цялата уредба, в техническото описание на примерен вариант на усилвателна уредба, се постига неравномерност на ЧХ 1 dB и честотна лента 20 Hz - 20 Khz. Разбира се при заземени входове и изходи спрямо единия край на линията, няма как да се постигнат такива параметри.
. ЕМС 1511 се е произвеждал с две номинални изходни напрежения:
- изход 120 V;
- изход 240 V.
И при двата вида изход на ЕМС 1511, вторичните секции на изходния трансформатор са 4, като:
- за изход 120 V, секциите са свързани последователно и са както следва: 4 х 30 V, 120 V;
- за изход 240 V, секциите са свързани последователно и са както следва: 4 х 60 V, 240 V.
При такова изпълнение на изходния трансформатор, при различното свързване на вторичните секции на изходния трансформатор, се постигат различни изходни напрежения при определено товарно съпротивление, с опцията да се отдава голяма изходна мощност върху общ товар от n на брой свързани паралелно блокове.
При мен, ОТ са включени директно към клемите на усилвателите, няма последващ трансформатор.
В този случай, един блок с изход 60 V (вторичните секции са свързани паралелно) отдава изходна мощност 200 W върху товар от 16 ома, при паралелно свързани УМ. Два блока, свързани паралелно ще отдават 400 W върху товар от 8 ома, с изходно напрежение 60 V.
Имам и 2 блока с изходни трансформатори за изход 120 V, като изхода отново е нагласен за 60 V, т.е. две вторични секции са свързани последователно, останалите две също са последователно, като краищата от двете страни са свързани паралелно или общо казано, 4 вторични секции са свързани смесено.
При паралелно свързване на вторичните секции на изходен трансформатор 120 V, изхода е 30 V, с товарно съпротивление 8 ома и отдавана от всеки УМ на блока мощност 100 W . При паралелно свързване на УМ, изходната мощност е 200 W товарното съпротивление 4 ома, изходно напрежение 30 V.
Ако имаш още въпроси съм готов да пояснявам.
Благодаря ти за пояснението много полезно четиво
Сега ако съм разбрал правилно значи когато ползваме усилвателите със нормални колони 8ома свързваме колоната на изхода на усилвателя след релето но не разкачаме изходния траф. И мостовете на вторичните ги запояваме така че да станат вторичните в паралел. Правилно ли съм разбрал.
Другото което не можах да разбера е чх1дб честотна лента 20херца 20килохерца . Това мисля е лентата която усилвателя може да възпроизведе. Но какво ще рече при заземени входове и изходи спрямо единия край на линията.
Благодаря ти за пояснението много полезно четиво
Сега ако съм разбрал правилно значи когато ползваме усилвателите със нормални колони 8ома свързваме колоната на изхода на усилвателя след релето но не разкачаме изходния траф. И мостовете на вторичните ги запояваме така че да станат вторичните в паралел. Правилно ли съм разбрал.
Да, правилно си разбрал.
Другото което не можах да разбера е чх1дб честотна лента 20херца 20килохерца . Това мисля е лентата която усилвателя може да възпроизведе. Но какво ще рече при заземени входове и изходи спрямо единия край на линията.
Нагледна схема.
Благодаря
Тия дни ще направя тест на моя усилвател със изходни трафове свързани по твоя начин и се надявам
да изчезне тва леко пукане което се чува в колоните
Едва ли ще изчезне брума.
Да добре че ме подсети за брума. Когато направя теста ще раздалеча платките от трафа така няма брум. Има още една подробност която не ми е ясна. Когато свържа изходния траф и закача и колоната паралелно на първичната на трафа и наредя мостовете на вторичните в паралел на тях трябва ли да се сложи някакъв товар или не. На първичната измерих много ниско съпротивление 1.8 ома тях трябва ли да ги пренареждам или да ги оставя както си е оригинално.
Да добре че ме подсети за брума. Когато направя теста ще раздалеча платките от трафа така няма брум. Има още една подробност която не ми е ясна. Когато свържа изходния траф и закача и колоната паралелно на първичната на трафа и наредя мостовете на вторичните в паралел на тях трябва ли да се сложи някакъв товар или не. На първичната измерих много ниско съпротивление 1.8 ома тях трябва ли да ги пренареждам или да ги оставя както си е оригинално.
Първичните секции се свързват към изхода на усилвателя. Товара се включва във паралелно свързаните вторични секции.
Единствено се свързват паралелно вторичните секции, по първичните нищо не се пипа. Те са нагласени за 4 ома и мощност 200 W.
Преди седмица реших да възстановя ЕМС 1000 тип 1000 УМ-001.
Уредбата е в лошо състояние. Някой предвидлив търгаш е откраднал и 5-те блока ЕМС 1511. Единственно в уредбата са остнали захранващ модул, контрол, служебна връзка и линеен предусилвател и захранващия съединител в най-долната част на стойката.
Стъпала има откъде да намеря, тъй-като имам доста резервни, запасил съм се за черни дни .
Монтажната стойка ще бъде почистена от прах, вентилационните и облаждащите панели ще бъдат измити. Същото предстои и за всички модули и затварящите панели. Времето си е окадало влиянието и от годините, всичко е почерняло от мръсотия. Ще бъдат пръснати с контактен спрей потенциометрите, ще бъдат монтирани нови копчета. Миналата седмица намерих 38 броя в един магазин. Добре, че не са ги изхвърлили.
PICT0626 by Dilyan Kirilov, on Flickr
PICT0627 by Dilyan Kirilov, on Flickr
PICT0628 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Уредбата е произведена 07. 1989 г., като заводския вариант е да се използва с два симетрични входни канала, като и двата канала се включват към крайните стъпала. ЕДин вид моно вариант. Но линейния предусилвател е с два входни и изходни канала, което е възможност да се ползва и в стерео вариант.
SKMBT_C22416072608580_0001BkS6Ve7 by Dilyan Kirilov, on Flickr
SKMBT_C22416072608590_0001oBmKAVq by Dilyan Kirilov, on Flickr
Ще има да се правят и доста кабели, захранващи, междублокови изходни, входни и контролни.
Първоначално уредбата ще е с три блока ЕМС 1511, с изходно напрежение 30 V.
Здравейте!
Уредба ЕМС 1000 е възстановена до заводско означение, без един усилвателен блок. Модул контрол ЕМС 1711 е без говорител, не можах да намеря никъде ВК 0632.
Малко снимков материал.
ЕМС 1000 монтирана до репартитор.
PICT0659 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Предусилвателите:
PICT0661 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Блок ЕМС 1511. И четирите блока преминаха профилактика и поцинковане на страничните панели и капаците, обработени са със жълт цинк. Единия блок е минат с бял цинк, но неговия ремонт беше отдавна, та за това.
PICT0662 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Отзад.
PICT0666 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Захранването.
PICT0665 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Задния панел на ЕМС 1511, обработен със жълт цинк. За съжаление парите бяха ограничени и не останаха да се направи ситопечата.
PICT0667 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Задния панел на ЕМС 1511, обработен с бял цинк, със ситопечат.
PICT0668 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Иииииии... клипчето.
https://www.youtube.com/watch?v=C_maQvn1ANs&t=1s
Май заземителния проводник идва тънък. Сложих един квадрат но ми се струва, че е малко. Дано не се налага да разбирам това.
Товара на уредбата са абонатни линии, захранени с напрежение 30 V. Мощността на цялата уредба в този си вид е 800 W на товарно съпротивление от 1 ом.
Захранващият кабел към уредбата е 2,5 mm, Трита усилвателни блока са захранени заедно, а четвъртия блок с предусилвателите с отделен кабел. В техническото описание е даден този вариант на електрическо захранване, разделя се на два отделни кръга.
Малко снимки от едната ми уредба.
ЕМС 1000 тип 600 УМ-002.
Малко не е 002, защото я купих без предусилвателни модули, по стандарт са три ЕМС 1141. Понеже няма откъде да намеря такива, сложиш микрофонен ЕМС 1121 и един универсален предусилвателен ЕМС 1151, както и триоктавен еквилайзер ЕМС 1231.
За в момента уредбата е с два усилвателни блока ЕМС 1511.
PICT0702 by Dilyan Kirilov, on Flickr
От близо.
PICT0703 by Dilyan Kirilov, on Flickr
ЕМС 1511.
PICT0704 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Блоковете работят с изходно напрежение 120 V (последователно свързани вторични секции на изходните трансформатори). Еквилайзера е нагласен за честотна корекция на КЗ-25, тъй като от металната им кутия се получава едно много неприятно окънтяване на честоти около 200, 250 Хц, което съм подтиснал в голяма степен.
Преди седмица направих клипчета на другата ми уредба.
ЕМС 1000 - режим паралелна работа на 4 усилвателни блока ЕМС 1511 и как се понижава изходното напрежение при n на брой неработещи изходни канала.
https://www.youtube.com/watch?v=_iMZLswmFcA
ЕМС 1000 - честотна характеристика.
https://www.youtube.com/watch?v=9slXeUM_Zxs
Ще помоля vvb да сподели двата клипа в страницата на сайта във фейсбук, предполагав ще представляват интерес.
Имам два ЕМС 1511, които бяха почти сигурен брак. Единият ще се възстановява до заводски вид. След 8 годишно стоене ще ми свърши добра работа. И без това имам да попълвам дупки. Купих го от Видин преди 8 години, заедно с още 4 блока. Работи ли са в дискотека, бяха премахнали повечето кабелни снопове и трансформатори. Всъщност от тези 5 блока, възстанових 2, другите 2 блока бяха почти в не използваемо положение и отидоха за скрап. Захранванията и модулите от тях бяха свалени за резервни части. Този също чакаше възстановяване на по-късен етап.
Общ вид:
PICT0789 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Липсват модули, захранващ трансформатор, кабелни снопове към задния панел и релета.
Задния панел е корозирал доста.
PICT0793 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Страничните панели също са в това положение.
PICT0792 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Захранващ трансформатор и два изходни, подготвени за възстановяването:
PICT0798 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Модули:
PICT0799 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Задния панел и страничните панели ще ги пращам в Галваника за ново поцинковане със жълт цинк, след това задния панел отива за ситопечат. През това време ще направя кабелните снопове.
След разглабянето, трябва да се пуснат още няколко кабелчета за различните вериги.
PICT0805 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Отстрани.
PICT0807 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Зачистени и подготвени за монтаж кабели.
PICT0809 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Изход "контрол". Нещо фокуса отблизо мърда.
PICT0810 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Кабелните снопове закрепени към шасито.
PICT0813 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Да кажа, че най-грозното събиране на кабели в такива изделия се получава с помощта на свински опашки. За съжаление няма вече специализирана връв за стягане. Там нещата изглеждат далеч по-прилично.
Закрепване на захранването и съединителите към шасито.
PICT0812 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Горен капак след обработка.
PICT0877 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Заден панел след обработка и ситопечат.
PICT0876 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Изходен трансформатор.
PICT0804 by Dilyan Kirilov, on Flickr
След монтажа на изходните трансформатори, кабелните снопове и запояването по местата им.
PICT0879 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Отгоре.
PICT0881 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Липсват фабричните две изходни релета, които превключват секциите на изх. трансформатори при режим 200/100, но не е фатално. И без това този режим не го ползвам.
ЕМС 1511 на финала
PICT0882 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Отпред.
PICT0883 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Липсват ми и белите пластмасови шайбички, които предпазват боята по предните панели при надраскване от винтонете. Никъде няма такива вече. Ще съм благодарен ако някой има или е виждал подобни шайбички. 3,5 мм са.
Отзад.
PICT0884 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Под ъгъл.
PICT0885 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Отстрани.
PICT0887 by Dilyan Kirilov, on Flickr
Джелезото тежи 20 кг. и осигурява 200 W върху товар от 16 ома.
След събирането и теста му, работи.
добър ден колеги аз съм нов в форума пиша тук защото незнам как да направя нова тема начинаещ съм с респромите но имам голямо желание да ги науча Емс и ум 100 както и други видове усилватели но наи-вече респромите занимавам се от скоро с Емс ум 100 студио 2 и др. така,че мисля това да е мястото в което да обменяме опит